Studium Dziennikarskie AP w Krakowie
R    E    K    L    A    M    A
Reklama
Wydanie piąte, rok akademicki 2001/2002  
Wywiad Fotoreportaż Reportaż Felieton
 
Strona główna

Prace studentów

Historia Studium

Organizacja zajęć

Linki

Autorzy

Historia Studium

Studium Dziennikarskie działa i rozwija się już od ponad dwudziestu lat. Jego pomysłodawcą i twórcą, a także kierownikiem jest dr Edward Chudziński, od wielu lat współpracuje z nim dr Zbigniew Bauer.

Studium powstało w krakowskiej WSP w 1981 r. Początkowo były to dwusemestralne, bezpłatne zajęcia. Swą atrakcyjnością studium przyciągało wielu słuchaczy, także studentów i absolwentów innych uczelni, i między innymi dlatego od roku akademickiego 1992/1993 zasady zostały radykalnie zmienione: naukę wydłużono do czterech semestrów, wprowadzono opłaty, a także egzamin wstępny oraz egzaminy w trakcie nauki.

Zajęcia w studium odbywają się popołudniami, raz, czasami dwa razy w tygodniu. To powoduje, że można pogodzić je z nauką na dziennych studiach magisterskich, czy też z pracą. O indeks mogą ubiegać się studenci i absolwenci wyższych uczelni. To z kolei, w przeciwieństwie do studiów podyplomowych, pozwala uzyskać dyplom na długo przed tytułem magistra. Fakt, że studia trwają jedynie dwa lata, nie umniejsza bynajmniej ich wartości. Zajęcia są maksymalnie skondensowane i nastawione na praktykę. Wśród studentów najwięcej jest polonistów, historyków, politologów i innych słuchaczy kierunków humanistycznych, wszyscy mają więc solidne podstawy związane z głównym kierunkiem, zajęcia w studium mają jedynie obudować tę wiedzę umiejętnościami dziennikarskimi.

W pierwszym semestrze nauki dominują głównie wykłady. W drugim i trzecim - konwersatoria i zajęcia laboratoryjne, które w większości odbywają się poza uczelnia: redakcjach gazet, radiu, telewizji czy drukarni. Podczas tych zajęć studenci mają okazję poznać specyfikę zawodu oraz organizację i funkcjonowanie mediów. Wiele zajęć kończy się zaliczeniem z oceną czy też egzaminem, studenci mają okazję sprawdzenia swoich sił w pracach pisemnych, ocenianych surowo przez specjalistów z danej dziedziny. Małą szkołę dziennikarstwa przechodzą również podczas dwutygodniowych, obowiązkowych praktyk wakacyjnych po pierwszym roku. Czwarty semestr to głównie staż dyplomowy w wybranym medium (prasa, TV, radio, gazeta internetowa), podczas którego powstaje praca dyplomowa. Studia kończą się egzaminem dyplomowym, przebiegającym według tych samych zasad, co egzamin magisterski czy licencjacki.

Zajęcia trwają przeciętnie 2 do 8 godzin lekcyjnych, a prowadzący często się zmieniają. Wykładowcami są głównie znakomitości ze świata mediów, wybitni dziennikarze i badacze, a wszyscy oni dzielą się swym doświadczeniem z młodymi kandydatami do tego zawodu.

Atrakcyjność studium potwierdzają także liczby: ponad pół tysiąca absolwentów i tłum kandydatów każdego roku. Wielu byłych słuchaczy zrobiło karierę w prestiżowych mediach, wielu znalazło miejsce w mediach lokalnych i regionalnych.

Studium Dziennikarskie prowadzi również działalność wydawniczą (wespół z wydawnictwem UNIVERSITAS). Jedną z ważniejszych publikacji jest podręcznik "Dziennikarstwo i świat mediów", który stanowi zwięzłe kompendium wiedzy o współczesnych mediach. Kolejną lekturą obowiązkową dla młodych adeptów i studentów dziennikarstwa jest wydana na jubileusz studium praca prof. Tomasza Gobana - Klasa pt. "Zarys historii i rozwoju mediów". Książkę uzupełnia kalendarium wydarzeń, a także tematy do własnego przemyślenia, opracowane przez dr Zbigniewa Bauera. A w planach jest jeszcze wiele niezbędnych pozycji dla wszystkich, którzy interesują się światem mediów.


2
2 3 Copyright 2002 Studium Dziennikarskie AP