Szanowni Państwo,
trzymają Państwo w rękach magazyn „XYZ” nr 3, będący zwieńczeniem kursu nr 11 odbytego w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w roku akademickim 2017/2018 (to już 37. – sic! – rok działalności, który dobiegł końca…). Teksty, zróżnicowane gatunkowo, przygotowali słuchacze pod okiem wykładowców, wkładając w to niemało wysiłku i serca. Obróbkę redakcyjną i korektorską wziąłem na siebie.

Pierwsze próby zetknięcia się z prawdziwym dziennikarstwem okazały się dla wszystkich piszących sporym wyzwaniem. Jedni poradzili sobie z tym lepiej (szczerze gratuluję), inni nieco gorzej. Nie oznacza to jednak, że ci drudzy powinni się czuć mało komfortowo i z góry zakładać, iż nie będą w stanie pisać kiedyś wartościowych tekstów.

Warsztat pisarski można poprawić, jeśli się tylko będzie upartym, zdeterminowanym i pracowitym. Należy ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, podpatrywać mistrzów pióra i doskonalić na każdym kroku sprawność językową.

Truizmem pozostaje stwierdzenie, że napisanie wartościowego tekstu dziennikarskiego jest pewnym wysiłkiem intelektualnym. Tak, to rzeczywiście trud, niekiedy duży, oraz dyscyplina, by umiejętnie pod względem językowym formułować myśli i nie pozwalać sobie na przelewanie na papier wszystkiego, o czym tylko pomyśli głowa.

Magazyn „XYZ” (wydanie trzecie) miał w założeniu zawierać wyłącznie teksty spełniające wysokie kryteria drukowalności (chodzi o stronę merytoryczną, językową). I tak się stało. Myślę, że ów profesjonalizm widać również w szacie graficznej i jakości druku. Serdecznie dziękuję za to grafikowi Januszowi Schneiderowi z Wydawnictwa Naukowego UP i drukarni Copy Shop.

dr Maciej Malinowski
redaktor naczelny magazynu „XYZ”

 


Ikona ładowania Ładowanie...
Logo EAD Zbyt długo się ładuje?

Odśwież Ponowne ładowanie dokumentu
| Otwórz Otwórz w nowej karcie

Pobierz PDF [10.42 MB]

FacebookTwitterLinkedInEmailPrint