Triumfalny powrót Muzyki i Świata

Cztery dni festiwalu Muzyka i Świat, który zakończył się w niedzielę, były niezwykle interesującą i fascynującą podróżą w poszukiwaniu korzeni muzyki rozrywkowej oraz jej kulturowych kontekstów.
Muzyka i Świat to przede wszystkim przegląd filmów dokumentalnych o muzyce, któremu towarzyszą koncerty i spotkania. Jego ideą jest odkrywanie sensów, inspiracji oraz połączeń różnych gatunków muzycznych na świecie. Podczas tegorocznej edycji tej imprezy zaprezentowano 19 filmów – kilkanaście dokumentalnych oraz trzy fabuły i trzy nagrania koncertów. Widzowie festiwalu za najciekawszy uznali dokument „VH1 Rock Docd: Woodstock: Now & Then”, opowiadający o festiwalu w Woodstock, w którym osobiste historie odbiorców, muzyków i organizatorów przenikały się z muzyką. Warto też wspomnieć film „Komeda. A Sound-track for a Life” – filmowy esej będący przejmującą opowieścią o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy, opowiedzianą przez osoby bezpośrednio związane z polskim jazzmanem i kompozytorem. Dużym powodzeniem cieszyły się również piątkowa projekcja muzycznego show „Rythm & Blues Revue” sfilmowanego w nowojorskim Apollo Theatre w roku 1955 oraz niedzielny pokaz nagrania koncertu Louisa Armstronga w Australii.

Krakowski festiwal to także liczne koncerty w najlepszym wydaniu. Ciekawie wypadł na przykład piątkowy dancing w słynnym Feniksie, gdzie zagrali The Skywalkers, Minimatic, Rewelacyjny Luciano, DJ’a Go Go oraz Kahuna Kawentzman. Najbardziej oczekiwany był jednak sobotni koncert w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wieczór rozpoczął Daniel Drumz, a po nim na scenę weszła niemiecka grupa Woima Collective. Jednak prawdziwą gwiazdą tego wieczoru, jak i całego festiwalu był Quantic – jedna z najbardziej wyczekiwanych postaci zarówno na scenach polskich, jak i europejskich. Jego występ zgromadził nie tylko tłumy, ale wzbudził również entuzjazm wśród słuchaczy, którzy szybko nie pozwolili muzykowi zejść ze sceny. Mocnym muzycznym akcentem był także finałowy koncert. „Tribute to Raymond Scott” to projekt przygotowany specjalnie na zamówienie festiwalu Muzyka i Świat, zrealizowany przez zespół Ektoplazma, którego liderem jest Raphael Roginski. Niedzielny koncert był również hołdem dla muzyki Scotta oraz prawdopodobnie jedną z niewielu okazji do usłyszenia kompozycji tego amerykańskiego twórcy. Utwory Scotta zostały wykonane przez niezwykłe osobowości muzyczne (szczególne zachwyt wzbudził klarnecista Wacław Zimpel), bez większej ingerencji w strukturę utworów, co pozwoliło na uchwycenie i poznanie geniuszu tego kompozytora.

Ważnym elementem festiwalu są też tzw. słuchowiska, czyli spotkania z artystami. Sześć spotkań tego typu dało możliwość bezpośredniego kontaktu i rozmów, m.in. z Quanticiem, J. Whitefildem. Artyści opowiadali słuchaczom, dlaczego ich twórczość wygląda tak a nie inaczej, o tym, co ich inspiruje i fascynuje w muzyce. Szczególnie ciekawe przebiegło spotkanie z Raphalem Roginskim zatytułowane „Raymond Scott – materia ducha”. Możliwość bezpośredniego kontaktu z artystami, jak i ze sztuką dał kolejny dodatek festiwalu, projekt „Usłysz Świat: warsztaty muzyczno-DJ-skie”. W weekend zostały poprowadzone cztery warsztaty: trzy DJ-skie oraz jeden beatboxowy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się niedzielne zajęcia DJ-skie dla dzieci i młodzieży (poprowadzone przez DJ’a Karaga). Tego samego dnia w klubie Bomba sztuki beatboxu uczył Jurny.

Jakub Lis
GW – Kraków nr 73, wydanie z dnia 29/03/2011 Kultura, str. 6

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Gazeta Wyborcza, Prasa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.