Studium@WWW

Gazeta internetowa słuchaczy Studium Dziennikarskiego przy Akademii Pedagogicznej w Krakowie - Wydanie 2007/2008

Reportaż
Wywiad
Felieton
Prasa
Radio
Telewizja

Pozostałe teksty w rozdziale

"Tydzień w Jaworznie" 2008, Nr 13

Agnieszka Nowak

Przedślubne szaleństwo

Dzień ślubu pełen stresu i emocji zazwyczaj uznawany jest za najważniejszy moment w życiu. Zakochani, zaczarowani narzeczeni marzą, by był on idealny. Muszą dołożyć wszelakich starań i zacząć przygotowania przynajmniej rok przed planowaną ceremonią. Wszystko dlatego, że do głosu dochodzi aktualnie wyż demograficzny.

Tuż po zaręczynach, tych na użytek własny i tych łzawych w obecności udzielających błogosławieństwa rodziców, a nawet podczas ich trwania, narzeczeni winni już posiadać numery telefonu sal weselnych, które spełniają ich oczekiwania. W bardziej popularnych lokalach dogodny dla przyszłych małżonków termin ustalić należy już mniej więcej rok lub nawet półtora roku wcześniej, aby zdążyć przed inną parą czyhająca na wolne miejsce.

- Przyszli małżonkowie powinni się zgłaszać do nas mniej więcej rok przed ślubem. Od kilku lat mamy bowiem do czynienia z wyżem demograficznym, a co za tym idzie zwiększoną ilością ślubów i wesel - informuje szef lokalu "Katarzyna" w Balinie.

Wiemy już, gdzie zabierzemy gości po ceremonii kościelnej, ale by zabawa była przednia nie możemy zapomnieć o odpowiedniej oprawie muzycznej. Tuż po rezerwacji domu weselnego powinniśmy udać się do przedstawiciela wybranego zespołu muzycznego, bo i tutaj możemy spotkać się z zapełnionym już kalendarzem.

- Najlepiej zarezerwować zespół już rok przed ślubem, czasem nawet półtora roku wprzód. Wtedy mamy pewność, że znajdziemy wolny termin - przestrzega członek jaworznickiego zespołu "Gamma".

Teraz możemy już spać spokojnie - byle nie za długo! Trzy miesiące przed wielkim wydarzeniem przyszli państwo młodzi, pragnący złożyć przysięgę przed Bogiem, w obecności kapłana powinni poddać swoją miłość nie lada sprawdzianowi:

- Według procedury kościelnej narzeczeni zgłaszają się trzy miesiące przed planowanym ślubem do kancelarii parafialnej, następnie biorą udział w kursie przedmałżeńskim, rozmowach z księdzem, który stwierdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do udzielenia im sakramentu małżeństwa - mówi ksiądz z kancelarii parafialnej kolegiaty św. Wojciecha i Katarzyny.

W tym samym czasie panna młoda (najczęściej w towarzystwie wzruszonej mamy, siostry lub przyjaciółki) musi udać się do salonów sukien ślubnych. Nie ma większego znaczenia czy model będzie wyjątkowo wymyślny, czy też skromny, czas szycia i oczekiwania jest taki sam.

- Najczęściej panna młoda na suknię czeka około czterech miesięcy. Znajdujemy się aktualnie w środku sezonu ślubnego, więc składanych jest coraz więcej zamówień - informuje właścicielka jaworznickiego salonu sukien ślubnych.

Pan młody w tym czasie może zająć się organizacją wieczoru kawalerskiego, gdyż garnitur nabędzie nawet i dzień przed ceremonią - oferta jest bogata, a towar wydawany od ręki.

Pocieszającym wydaje się fakt, że studia fotograficzne oraz videorejestracji posiadają najczęściej kilku pracowników, dlatego o tych aspektach uroczystości możemy pomyśleć w dalszej kolejności - pół roku przed ślubem planujemy sesję zdjęciową w plenerze tudzież zamkniętym atelier.

Aby zawarcie małżeństwa uzyskało moc prawną potrzeba odpowiednich dokumentów. Te odbieramy w urzędzie stanu cywilnego. Rodzi się jednak pytanie: kiedy?

- W przypadku ślubu cywilnego od momentu złożenia zapewnienia, które młodzi składają osobiście musi minąć miesiąc, począwszy od następnego dnia. Jeśli zaś chodzi o ślub konkordatowy, narzeczeni składają zapewnienia przed kierownikiem, ten wydaje zaświadczenie ważne przez 3 miesiące. Termin ślubu w kościele trzeba ustalić tak, by dokument z urzędu nie stracił ważności - objaśnia Halina Pochaska, kierownik USC w Jaworznie.

Widocznym znakiem małżeństwa stają się obrączki (znane ostatnio jako gps’y). Nawet najbardziej niezdecydowane pary mogą marudzić do woli - decyzję można podjąć niemal w ostatniej chwili.

- Termin realizacji zamówienia obrączek wynosi trzy do czterech tygodni, choć zainteresowanie jest znaczne - mówi pracownica zakładu jubilerskiego w Jaworznie.

Tym, którzy organizację wesela mają już za sobą można tylko pozazdrościć. Narzeczonym zaś pozostaje jedynie życzyć wytrwałości i cierpliwości, które niezbędne okażą się, gdy goście weselni wrócą do swych domów, a ślub i wesele staną się pełnym ciepłych barw wspomnieniem.

REZERWACJA SALI - 18, 12 miesięcy przed ślubem
REZERWACJA ORKIESTRY - 12 miesięcy przed ślubem
FOTOGRAF, KAMERZYSTA - 6, 8 miesięcy przed ślubem
ZAMÓWIENIE SUKNI ŚLUBNEJ - 4 miesiące przed ślubem
URZĄD STANU CYWILNEGO - 3 miesiące przed ślubem
KANCELARIA PARAFIALNA - 3 miesiące przed ślubem
ZAMÓWIENIE OBRĄCZEK - 4 tygodnie przed ślubem

Copyright © Studium Dziennikarskie 2007 - 2008
Studium Dziennikarskie |Akademia Pedagogiczna |Strona główna | Archiwum Studium@WWW | Redakcja