Pliki multimedialne można zapisać na blogu na kilka sposobów. Pierwszy dostępny jest z poziomu edytora wpisu: ponad paskiem narzędziowym edytora widoczny jest przycisk: „Dodaj medium”, który otwiera rozbudowane funkcjonalnie okno dialogowe. Okno to pomaga wstawić do wpisu pojedynczy obraz lub galerię, daje także możliwość wstawienia odsyłacza do plików innego typu niż obraz. Zacznijmy od operacji najprostszej, czyli wstawienia pojedynczego obrazka, który będzie ilustracją redagowanego materiału.

Aby wstawić pojedynczy obraz:

wstawmedia002

  1. Wybierz przycisk dodajmedium, sprawdź, czy aktywna jest zakładka „Dodaj pliki”.
  2. Wybierz pliki z dysku komputera. Otworzy się standardowe okno systemu operacyjnego, pozwalające wybrać jeden lub więcej plików, które zostaną zapisane na serwerze.
    wstawmedia03
  3. Po zapisaniu pliku okno dialogowe przełącza się na widok „Biblioteki mediów”, czyli listy wszystkich zapisanych na serwerze plików multimedialnych. Wybrany plik jest wyróżniony jak na ilustracji powyżej.
  4. W prawej części okna dialogowego  można ustawić szczegółowe opcje wstawianego obrazka: opis, ustawienie na stronie, rozmiar oraz ewentualnie odsyłacz.
  5. Aby obrazek pojawił się na stronie, wybierz przycisk „Wstaw do wpisu”.

Uwaga!
System   pozwala zapisać pliki, z których każdy może „ważyć” do 64  MB. W praktyce dobre zdjęcie nie będzie cięższe niż 7 MB. Ale warto przed wysyłką się zastanowić, czy jest sens posyłać zdjęcie o takiej rozdzielczości, aby ważyło 5 – 7 MB. Najpopularniejszą rozdzielczością monitorów komputerowych jest obecnie 1366×768 lub 1280×800. Nie ma więc sensu posyłać na serwer zdjęć o wyższych rozdzielczościach, bo one i tak zostaną „pomniejszone” do wyświetlenia. Warto je przed wysyłką od razu pomniejszyć do rozdzielczości np. 1200×675. To da obrazek ważący nie więcej jak 2-3 MB. Transmisja na serwer będzie szybsza i z drugiej strony – pobieranie do obejrzenia także.

FacebookTwitterLinkedInEmailPrint