W tym odcinku opiszę, co trzeba zrobić, aby plik dźwiękowy zaprezentować w postaci kontrolki odtwarzacza, o tak:

Aby umieścić na stronie nagranie dźwiękowe, można postępować dokładnie w ten sam sposób, jak w przypadku wstawiania na stronę grafiki.

wstawmedia002

 1. Wybierz przycisk dodajmedium, sprawdź, czy aktywna jest zakładka „Dodaj pliki”.
 2. Wybierz pliki z dysku komputera. Otworzy się standardowe okno systemu operacyjnego, pozwalające wybrać jeden lub więcej plików, które zostaną zapisane na serwerze.
  muzykaplik
  Po zapisaniu pliku okno dialogowe przełącza się na widok „Biblioteki mediów”, czyli listy wszystkich zapisanych na serwerze plików multimedialnych. Wybrany plik jest wyróżniony jak na ilustracji powyżej.
 3. W prawej części okna dialogowego  można ustawić szczegółowe opcje wstawianego pliku muzycznego: tytuł, etykietę, opis.
 4. Aby na stronie pojawiła się kontrolka pozwalająca odtwarzać plik dźwiękowy, wybierz opcję „Osadź odtwarzacz mediów”.
 5. Aby plik dźwiękowy pojawił się na stronie, wybierz przycisk „Wstaw do wpisu”.

Uwaga!

Plik muzyczny osadzony w opisany wyżej sposób będzie „widziany i słyszany” tylko  w najnowszych wersjach przeglądarek. Aby być pewnym, że plik dźwiękowy jest dostępny na wszystkie przeglądarki, warto kroki 1 – 4 powtórzyć (oczywiście wstawiając do wpisu plik zapisany już na serwerze). W kroku piątym należy wybrać opcję „Odnośnik do pliku multimedialnego”. Wtedy plik dźwiękowy oprócz kontrolki zaprezentowany będzie dodatkowo w postaci tekstowego odsyłacza:

Thus Passes Away The Glory Of The World

Na koniec  kilka praktycznych porad na temat typów i nazw plików posyłanych na serwer.

 • Używana tutaj kontrolka obsługuje pliki w formacie MP3. Jeśli posiadasz nagrania zapisane w innym formacie, przed wysyłką na serwer skonwertuj je do formatu MP3.
 • Na wszelki wypadek w nazwach plików nie używaj polskich znaków oraz spacji.
 • Wielkość liter ma znaczenie, jeśli na serwerze został zapisany plik „AbCde.mp3”, to do szablonu wpisz dokładnie „AbCde.mp3”.
FacebookTwitterLinkedInEmailPrint