„Poradnik autora” to podręczna pomoc w używaniu WordPressa – narzędzia, które wykorzystujemy w Studium Dziennikarskim do publikacji naszych materiałów w sieci WWW.

Od kilku lat na platformie WordPress publikujemy kolejne wydania „Studium@WWW”. Jest to proste w obsłudze narzędzie, szybko można opanować jego podstawowe funkcje, ale dla ułatwienia proponujemy wszystkim początkującym krótki kurs.

Na początek kilka szybkich porad dla redaktorów obecnego wydania „Studium@WWW”

Zanim rozpoczniecie publikowanie swoich materiałów, bardzo prosimy o zapoznanie się z kilkoma praktycznymi poradami, które ułatwią wam pracę.

WordPress jest prosty i nie trzeba wielkiego trudu, by opanować jego narzędzia. Przede wszystkim – prosimy skorzystać z krótkiego poradnika, który publikujemy na tej  stronie – zob. menu z prawej.

Pojawiającymi się pytaniami problemami możecie dzielić się na forum, które poświęcone jest pracy redaktorskiej w Studium@WWW oraz w serwisie Huba.news.

Logowanie

Aby zalogować się do kokpitu, słuchaczy Studium Dziennikarskiego zapraszamy na stronę „Rejestracja w systemie„, gdzie można pozostawić swoje dane wymagane do założenia konta na platformie WordPress. Następnie przekażemy informacje o danych potrzebnych do zalogowania. Gdy przebrniecie przez operację pierwszego zalogowania, warto wybrać w lewym menu pozycję „Profil” i uzupełnić dane profilowe; radzimy zwłaszcza dopisać profilu pełne imię i nazwisko oraz ustawić pole „Przedstawiaj mnie jako” – najlepiej wybrać opcję „Imię Nazwisko”.

W przypadku zapomnienia hasła prosimy skontaktować się z drem Piotrem Andrusiewiczem. Ścieżka odzyskiwania hasła dostępna na stronie logowania jest nieaktywna.

Pisanie

Tekst należy poprzedzić tzw. leadem, czyli  akapitem, który  wprowadzi czytelnika w temat artykułu,  w skróconej formie przekaże najistotniejsze informacje i podsumowanie materiału. Aby graficznie wyodrębnić wprowadzenie do artykułu, należy:

  1. Zaznaczyć pierwszy akapit
  2. Wybrać z paska narzędziowego przycisk
  3. Ustawić kursor w nowej linii i wybrać polecenie

 

 

Każdy nowy materiał należy przypisać do jednej lub dwóch kategorii, używanie tagów nie jest wymagane, ale zawsze mile widziane. 🙂

Artykuł będzie lepiej się prezentować, gdy zostanie opatrzony tzw. „obrazkiem wyróżniającym”. Dla spójności układu graficznego zalecamy następujące wymiary obrazków wyróżniających (obowiązują dla wydania „Studium@WWW 2016”):

Publikacja

Tekst, który nie jest gotowy i nadal trwa nad nim praca, należy zapisywać jako szkic. Dopiero, gdy będzie ukończony, proszę użyć przycisku Zapisz do przeglądu. Tylko materiał zapisany do przeglądu (nie: szkic!) będzie opublikowany przez administratora.

Czy jeszcze coś? Nie! WordPress naprawdę jest prosty, zatem do dzieła! Zapraszamy!

FacebookTwitterLinkedInEmailPrint