Wydanie 2019

Szanowni Państwo,

to już czwarte wydanie magazynu „XYZ”, zwieńczenie kursu nr 12 odbytego w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (w roku akademickim 2018/2019). Teksty napisane przez słuchaczy (pod okiem wykładowców prowadzących warsztaty z gatunków publicystycznych) z pewnością zasługują na przeczytanie z kilku powodów. Po pierwsze, należało mocno ruszyć głową i wymyślić temat, po drugie znaleźć czas, pojechać tu i tam, spotkać się z bohaterem reportażu bądź rozmowy, to znaczy zebrać materiał, wreszcie po trzecie ułożyć w głowie plan tekstu, zrobić selekcję zebranych informacji i napisać artykuł wedle klasycznych reguł gatunkowych.

Jeśli się nie ma wprawy – a wiadomo, że jej się nie ma na początku przygody z prawdziwym dziennikarstwem – sprawa nie jest tak prosta, jak by się z pozoru mogło wydawać. W dodatku kiedy kryteria jakości tekstu wyznaczone przez wykładowców również nie należą do najniższych, ale wręcz przeciwnie – poprzeczka zawieszona została wysoko…

Mimo to duża część słuchaczy bardzo dobrze wywiązała się z obowiązków i przygotowała do magazynu „XYZ” nr 4 teksty naprawdę interesujące zarówno po względem zawartości merytorycznej, jak i sposobu napisania od strony językowej, stylistycznej, poprawnościowej. Umówiliśmy się bowiem przed rozpoczęciem zajęć, że wyłącznie takie trafią na koniec do druku. Magazyn „XYZ” nr 4 wygląda na w pełni profesjonalny także od strony edytorskiej. To już zasługa osoby niezwykle kreatywnej, od lat zawodowo zajmującej się grafiką komputerową, łamaniem tekstów i ich ilustracją – Joanny Sroki, współpracującej od jakiegoś czasu ze Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że najpierw magazyn się ogląda, a dopiero potem go czyta.

Po nacieszeniu oczu pięknym wydaniem naszego magazynu i przekartkowaniu całości zapraszam więc do lektury tekstów słuchaczy kursu nr 12 Studium Dziennikarskiego UP.

Maciej Malinowski
redaktor naczelny magazynu „XYZ”


Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz PDF [2.84 MB]

FacebookTwitterLinkedInEmailPrint