Wydanie 2019

Szanowni Państwo,

to już czwarte wydanie magazynu „XYZ”, zwieńczenie kursu nr 12 odbytego w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (w roku akademickim 2018/2019). Teksty napisane przez słuchaczy (pod okiem wykładowców prowadzących warsztaty z gatunków publicystycznych) z pewnością zasługują na przeczytanie z kilku powodów. Po pierwsze, należało mocno ruszyć głową i wymyślić temat, po drugie znaleźć czas, pojechać tu i tam, spotkać się z bohaterem reportażu bądź rozmowy, to znaczy zebrać materiał, wreszcie po trzecie ułożyć w głowie plan tekstu, zrobić selekcję zebranych informacji i napisać artykuł wedle klasycznych reguł gatunkowych.

Jeśli się nie ma wprawy – a wiadomo, że jej się nie ma na początku przygody z prawdziwym dziennikarstwem – sprawa nie jest tak prosta, jak by się z pozoru mogło wydawać. W dodatku kiedy kryteria jakości tekstu wyznaczone przez wykładowców również nie należą do najniższych, ale wręcz przeciwnie – poprzeczka zawieszona została wysoko…

Mimo to duża część słuchaczy bardzo dobrze wywiązała się z obowiązków i przygotowała do magazynu „XYZ” nr 4 teksty naprawdę interesujące zarówno po względem zawartości merytorycznej, jak i sposobu napisania od strony językowej, stylistycznej, poprawnościowej. Umówiliśmy się bowiem przed rozpoczęciem zajęć, że wyłącznie takie trafią na koniec do druku. Magazyn „XYZ” nr 4 wygląda na w pełni profesjonalny także od strony edytorskiej. To już zasługa osoby niezwykle kreatywnej, od lat zawodowo zajmującej się grafiką komputerową, łamaniem tekstów i ich ilustracją – Joanny Sroki, współpracującej od jakiegoś czasu ze Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że najpierw magazyn się ogląda, a dopiero potem go czyta.

Po nacieszeniu oczu pięknym wydaniem naszego magazynu i przekartkowaniu całości zapraszam więc do lektury tekstów słuchaczy kursu nr 12 Studium Dziennikarskiego UP.

Maciej Malinowski
redaktor naczelny magazynu „XYZ”


Ikona ładowania Ładowanie...
Logo EAD Zbyt długo się ładuje?

Odśwież Ponowne ładowanie dokumentu
| Otwórz Otwórz w nowej karcie

Pobierz PDF [2.84 MB]

FacebookTwitterLinkedInEmailPrint