Nie żyje Janina Paradowska

Nie żyje wybitna dziennikarka i publicystka Janina Paradowska. Miała 74 lata.

Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie uzyskała szlify dziennikarskie na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarki rozpoczęła w „Kurierze Polskim” gdzie zajmowała się tematyką społeczno-kulturalną. Po stanie wojennym pracowała w „Życiu Warszawy”, gdzie kierowała działem politycznym i kulturalno-oświatowym.

W 1991 roku dołączyła do redakcji „Polityki”, w której pracowała nieprzerwanie przez 25 lat. Przez wiele lat była też publicystką radia TOK FM. Redaktor Janina Paradowska uczyła także młodych dziennikarzy, m.in prowadziła zajęcia w naszym Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Pedagogicznego.

Była laureatką licznych nagród. Otrzymała m.in. Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego (1997), Nagrodę Wieczystej Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich (1999), nagrodę Grand Press – (2002), Nagrodę im. Andrzeja Urbańczyka (2004). W 2002 została nagrodzona Złotą Akredytacją do Sejmu jako najlepsza dziennikarka prasy ogólnopolskiej. W 2011 otrzymała Nagrodę Kisiela „za własny głos”.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Studium Dziennikarskiego Pani redaktor Janina Paradowska wystąpiła na uroczystej konferencji poświęconej tej rocznicy. Zamieszczamy tutaj jej wystąpienie.

Dziennikarze – grzesznicy bez winy?