Studium@WWW

Gazeta internetowa słuchaczy Studium Dziennikarskiego
przy Akademii Pedagogicznej w Krakowie
Wydanie 2006/2007

      Studium       Akademia
 

Felieton

Wywiad

Reportaż

 

Publikacje prasowe

Publikacje radiowe

 

 

 

 

Pozostałe recenzje

Małgorzata Pelczar

Dziennikarstwo sportowe i jego oblicza

Andrzej Ostrowski <i>Dziennikarstwo sportowe</i>
Andrzej Ostrowski Dziennikarstwo sportowe

Dziennikarstwo sportowe i jego oblicza

Andrzej Ostrowski, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor nauk humanistycznych Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji, dziennikarz sportowy prasy, radia i telewizji, sprawozdawca i komentator z kilku Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw świata w piłce nożnej.

Twórca wielu nagrodzonych i wyróżnionych programów radiowych i telewizyjnych, były redaktor naczelny miesięcznika piłkarskiego "Super Gol", były zawodnik sekcji piłki nożnej juniorów WKS "śląsk" Wrocław, działacz sportowy i społeczny, radny miasta Wrocławia w II kadencji (bezpartyjny), inicjator i twórca specjalności "dziennikarstwo sportowe" w DSWE TWP we Wrocławiu.

Publikacja "Dziennikarstwo sportowe" autorstwa Andrzeja Ostrowskiego podejmuje tematykę sportu, która na przestrzeni lat zmieniała się, ewoluowała rozszerzając swoje związki z innymi dziedzinami życia społecznego. Panuje słuszne przekonanie, iż współczesny sport nie może istnieć bez mediów a wydarzenia sportowe nie będące opisane w prasie lub transmitowane w radiu czy telewizji - nie nabiorą społecznego, medialnego znaczenia. Dlatego też dziennikarstwo sportowe zyskało nową rolę w świecie mediów i sportu.

Powściągliwe podejście do tematu niewielkiej objętościowo publikacji, w zupełności wyczerpuje temat. Autor zapoznaje czytelnika z zagadnieniami ogólnymi dziennikarstwa sportowego, przedstawia historię prasy sportowej i audycji sportowych w radiu i w telewizji. W dalszych rozdziałach opisuje formy i gatunki dziennikarstwa sportowego, język używany przez dziennikarzy oraz związki sportu z gospodarką, polityką i reklamą.

Spuentowaniem całości publikacji jest krótki, lecz treściwy wywód na temat roli dziennikarza sportowego w obliczu zagrożeń chuligaństwem na obiektach sportowych, w którym autor apeluje do dziennikarzy sportowych o nie ograniczanie się tylko do suchych komentarzy chuligaństwa stadionowego, lecz o omawianie przyczyn owego zjawiska i szukania rozwiązania problemu. "Chuligaństwo stadionowe stało się plagą społeczną, a poza tym przeniosło się także poza obiekty sportowe - ulice. W Polsce skutkuje to m.in. zmniejszoną frekwencją na imprezach sportowych, czyli mniejszymi dochodami organizatorów [...] Obowiązkiem dziennikarza sportowego jest walka z chuligaństwem stadionowym. Należy jednak pamiętać, że samo opisywania czy pokazywanie tego zjawiska jest praktycznie popieraniem i propagowaniem go [...] Dziennikarz sportowy powinien zatem analizować przyczyn omawianego zjawiska i szukać sposobów rozwiązania problemu, a nie tylko pokazywać i relacjonować chuligańskie wydarzenia stadionowe [...]" (A. Ostrowski, "Dziennikarstwo sportowe, s.66)

Autor wyznaje, iż profesjonalizm dziennikarza polega obecnie nie na znajomości dyscypliny sportu i umiejętności pisania oraz mówienia o niej, ale na wykorzystaniu tej wiedzy dla wydobycia i rozpropagowania kryjących się w sporcie wartości humanistycznych, wychowawczych, ideowych.

Publikacja ukazuje kulisy dziennikarstwa sportowego oraz kontekst jego tradycji zmuszają jednocześnie czytelnika na głębszych refleksji.

Polecam.

Copyright © Studium Dziennikarskie 2006 - 2007
Strona główna | Archiwum Studium@WWW | Redakcja